ApplicationGeneral PurposeBall bearing series206 seriesBearing typeBall, ballBore1 1/8 inBore length1.5200 in, 38.608 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)FinishPowder coatedGreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeNarrow-slot take-upI.D.1-1/8 inInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMax Speed4500 rpmRelubricationYesRolling elementStandard duty ballSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter1.1250 inStandoff housingNoStatic load capacity2538 lbf, 11289.586 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeNS-308TypeNarrow slot take up
| Application | General Purpose |
| Ball bearing series | 206 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bore | 1 1/8 in |
| Bore length | 1.5200 in, 38.608 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Finish | Powder coated |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Narrow-slot take-up |
| I.D. | 1-1/8 in |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 4500 rpm |
| Relubrication | Yes |
| Rolling element | Standard duty ball |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 1.1250 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 2538 lbf, 11289.586 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | NS-308 |
| Type | Narrow slot take up |