ApplicationDirty & dusty environmentBall bearing series212 seriesBase to center height2.7500 in, 69.85 mmBearing typeBall, ballBolt Diameter0.6250 inBolt to bolt max7.9400 in, 201.676 mmBolt to bolt min6.8800 in, 174.752 mmBore2 3/16 inBore length2.3100 in, 58.674 mmDutyMedium dutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableNoHigh tempNoHousingCast ironHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.2 3/16Insert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseRelubricationNoSeal optionQuadGuard seals with flingersSeal typeTriple-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter2.1875 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeLD-40, TS-300TypePillow block 2-Bolt
| Application | Dirty & dusty environment |
| Ball bearing series | 212 series |
| Base to center height | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt Diameter | 0.6250 in |
| Bolt to bolt max | 7.9400 in, 201.676 mm |
| Bolt to bolt min | 6.8800 in, 174.752 mm |
| Bore | 2 3/16 in |
| Bore length | 2.3100 in, 58.674 mm |
| Duty | Medium duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | No |
| High temp | No |
| Housing | Cast iron |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 2 3/16 |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | No |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Seal type | Triple-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 2.1875 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | LD-40, TS-300 |
| Type | Pillow block 2-Bolt |