ApplicationWashdownBall bearing series210 seriesBearing typeBall, ballBore2 inBore length1.9100 in, 48.514 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialStainless steelHousing optionStainless steelHousing typeWide-slot take-upInsert materialStainless steelInsert optionStainless steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseRelubricationYesSeal optionQuadGuard seals with flingersSeal typeTriple-lip contactSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter2.0000 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownYesTake-up frame sizeWS-400TypeWide slot take up
| Application | Washdown |
| Ball bearing series | 210 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bore | 2 in |
| Bore length | 1.9100 in, 48.514 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Stainless steel |
| Housing option | Stainless steel |
| Housing type | Wide-slot take-up |
| Insert material | Stainless steel |
| Insert option | Stainless steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | QuadGuard seals with flingers |
| Seal type | Triple-lip contact |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 2.0000 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | Yes |
| Take-up frame size | WS-400 |
| Type | Wide slot take up |