Ability to RelubricateNoAdjustment slot width (in)Inactive inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capY2256NBearing Insert Material52100 Bearing SteelBolt hole spacing (width) (in)4Bolt Size (in)1/2Bore ShapeStraightBore size (in)1.5 inCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerDuty/SeriesStandard DutyFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.63Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight2.19Housing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing materialCast ironHousing styleFlange blockHousing typeFlange, Four BoltInner Ring Outside Diameter (in)2.084InsertUG224E3LLength5.31Length Through Bore (in)1.906Locking TypeSet screwLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMaximum Speed (RPM)650 rpmMaximum Temperature (C)107Maximum Temperature (F)225Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardOuter Ring Land ProfileStandardPilot ConfigurationNo PilotPrimary sealBuna triple lip sealRadial Dynamic Load Capacity (lb)7330 lbRadial Static Load Capacity (lb)4460 lbRetainer typeNylonRolling elementBall BearingSeal typeMulti-Lip Contact SealSetscrew torque (in-lbs)165-185Size code208Special lube fittingHousing pluggedSpecial lube percent100% grease fillUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0912 cpsVibration frequency outer ring defect0.0588 cpsVibration frequency roller spin0.0367 cpsVolume1.012Volume unitCDMWidth5.31
| Ability to Relubricate | No |
| Adjustment slot width (in) | Inactive in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | Y2256N |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bolt hole spacing (width) (in) | 4 |
| Bolt Size (in) | 1/2 |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 1.5 in |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Duty/Series | Standard Duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 0.63 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Height | 2.19 |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing material | Cast iron |
| Housing style | Flange block |
| Housing type | Flange, Four Bolt |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.084 |
| Insert | UG224E3L |
| Length | 5.31 |
| Length Through Bore (in) | 1.906 |
| Locking Type | Set screw |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Maximum Speed (RPM) | 650 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Maximum Temperature (F) | 225 |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Primary seal | Buna triple lip seal |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 7330 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 4460 lb |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Multi-Lip Contact Seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 165-185 |
| Size code | 208 |
| Special lube fitting | Housing plugged |
| Special lube percent | 100% grease fill |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0912 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0588 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0367 cps |
| Volume | 1.012 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.31 |