Ability to RelubricateYesAvailable seal typeE Lip Seal; H Labyrinth Seal; E7 Triple Lip SealBolt Size (in)1.6875 inBore length (in)3 1/8 inBore size (in)1.6875 inCage MaterialSteelClearanceC0 standardDistance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)1 29/32 inDistance from housing cast face to inner ring long hub face (in)11/16 inDistance from Housing End to Outer Most Bearing Face (in)3 1/8 inFixed vs. ExpansionFixedHeight3.50Housing Cast Face to Outermost Bearing Face (in)0.69Housing constructionSolidHousing materialSteelHousing styleCartridge BlockHousing width (in)2 7/16 inInner Ring Outside Diameter (in)2.027Length4.00Locking collar outside diameter (in)2 19/32 inLocking device kitB428SCLubrication typePreservative only - no greaseMaximum Speed (RPM)3100 RPMMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - DynamicMisalignment TypeDynamicOutside diameter (in)3.636 inPrimary sealSTEEL CLEARANCE SEALRadial Dynamic Load Capacity (lb)24700 lbRadial Static Load Capacity (lb)28700 lbRetainer materialSteelRolling elementSpherical RollerSeal kitB428HSSeal typeLabyrinth SealSetscrew torque (in-lbs)325 in/lbsShaft lockingSingle Set CollarSize codeB428Special lube percent0% fillUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0069 cpsVibration frequency inner ring defect0.1361 cpsVibration frequency outer ring defect0.0972 cpsVibration frequency roller spin0.0466 cpsVolume0.918Volume unitCDMWidth4.00
| Ability to Relubricate | Yes |
| Available seal type | E Lip Seal; H Labyrinth Seal; E7 Triple Lip Seal |
| Bolt Size (in) | 1.6875 in |
| Bore length (in) | 3 1/8 in |
| Bore size (in) | 1.6875 in |
| Cage Material | Steel |
| Clearance | C0 standard |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 1 29/32 in |
| Distance from housing cast face to inner ring long hub face (in) | 11/16 in |
| Distance from Housing End to Outer Most Bearing Face (in) | 3 1/8 in |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Height | 3.50 |
| Housing Cast Face to Outermost Bearing Face (in) | 0.69 |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Steel |
| Housing style | Cartridge Block |
| Housing width (in) | 2 7/16 in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.027 |
| Length | 4.00 |
| Locking collar outside diameter (in) | 2 19/32 in |
| Locking device kit | B428SC |
| Lubrication type | Preservative only - no grease |
| Maximum Speed (RPM) | 3100 RPM |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Dynamic |
| Misalignment Type | Dynamic |
| Outside diameter (in) | 3.636 in |
| Primary seal | STEEL CLEARANCE SEAL |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 24700 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 28700 lb |
| Retainer material | Steel |
| Rolling element | Spherical Roller |
| Seal kit | B428HS |
| Seal type | Labyrinth Seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 325 in/lbs |
| Shaft locking | Single Set Collar |
| Size code | B428 |
| Special lube percent | 0% fill |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0069 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.1361 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0972 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0466 cps |
| Volume | 0.918 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 4.00 |