Ability to RelubricateYesAvailable end capY2286NAvailable seal typeE3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth sealBearing housingFlange block 4 bolt square BBBearing housing materialCast ironBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard duty ball brgBolt hole spacing (width) (in)4.125Bore diameter (in)1.75Bore length (in)2 7/32 inBore ShapeStraightC dynamic load rating7370 lbCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerCo static load rating4590 lbDistance between bolt holes (in)4 1/8 inDistance from housing cast face to locking feature face (in)11/16 inDistance from Mounting Surface to Cap Face (in)2 9/16 inDistance from mounting surface to outer most bearing face (in)2 9/32 inFixed expansionFixedFoot Height (in)0.63Grease fitting size1/8 NPTHeight2.56Housing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing Overall Circle Diameter (in)7 3/32 inHousing typeFlange, Four BoltInner Ring Outside Diameter (in)2.281InsertYG228E3LLength5.88Locking collar outside diameter (in)2 1/2 inLocking device kitW2285SLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax Speed600 RPMMax temperature (°F (°C))225 (107) F (C)Maximum Temperature (C)107Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardMounting bolt size (in)1/2 inMounting Housing Width (in)5/8 inMounting pad width (in)5 3/8 inOuter Ring Land ProfileStandardPilot ConfigurationNo PilotPrimary sealBuna triple lip sealRetainer typeNylonRolling elementBall BearingService instructionsBR3-007 LB 200 ball-300 ballSetscrew torque (in-lbs)290-325 in/lbsShaft diameter (in)1 3/4 inShaft lockingEccentric locking collarSize code209Standoff distance (in)1/16 inType of sealTriple lip contact sealUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0065 cpsVibration frequency inner ring defect0.0908 cpsVibration frequency outer ring defect0.0592 cpsVibration frequency roller spin0.
| Ability to Relubricate | Yes |
| Available end cap | Y2286N |
| Available seal type | E3 Triple lip seal;N lip seal;H labyrinth seal |
| Bearing housing | Flange block 4 bolt square BB |
| Bearing housing material | Cast iron |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bearing Type | Standard duty ball brg |
| Bolt hole spacing (width) (in) | 4.125 |
| Bore diameter (in) | 1.75 |
| Bore length (in) | 2 7/32 in |
| Bore Shape | Straight |
| C dynamic load rating | 7370 lb |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Co static load rating | 4590 lb |
| Distance between bolt holes (in) | 4 1/8 in |
| Distance from housing cast face to locking feature face (in) | 11/16 in |
| Distance from Mounting Surface to Cap Face (in) | 2 9/16 in |
| Distance from mounting surface to outer most bearing face (in) | 2 9/32 in |
| Fixed expansion | Fixed |
| Foot Height (in) | 0.63 |
| Grease fitting size | 1/8 NPT |
| Height | 2.56 |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing Overall Circle Diameter (in) | 7 3/32 in |
| Housing type | Flange, Four Bolt |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 2.281 |
| Insert | YG228E3L |
| Length | 5.88 |
| Locking collar outside diameter (in) | 2 1/2 in |
| Locking device kit | W2285S |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max Speed | 600 RPM |
| Max temperature (°F (°C)) | 225 (107) F (C) |
| Maximum Temperature (C) | 107 |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Mounting bolt size (in) | 1/2 in |
| Mounting Housing Width (in) | 5/8 in |
| Mounting pad width (in) | 5 3/8 in |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Primary seal | Buna triple lip seal |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Service instructions | BR3-007 LB 200 ball-300 ball |
| Setscrew torque (in-lbs) | 290-325 in/lbs |
| Shaft diameter (in) | 1 3/4 in |
| Shaft locking | Eccentric locking collar |
| Size code | 209 |
| Standoff distance (in) | 1/16 in |
| Type of seal | Triple lip contact seal |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0065 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0908 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0592 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0377 cps |
| Volume | 0.383 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 5.88 |