ApplicationAir handlingBase to center height2.1300 in, 54.102 mmBearing typeBall, ballBolt to bolt max5.8800 in, 149.352 mmBolt to bolt min5.1800 in, 131.572 mmBore1 1/2 inBore length1.8400 in, 46.736 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousingCast ironHousing constructionSolidHousing materialCast ironHousing optionCast ironHousing typeTwo-bolt pillow blockI.D.1 1/2Insert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingGrip tightLubrication typeGreaseRelubricationYesSeal optionLow torque labyrinth sealSeal typeLabyrinthSensor readyAdapter requiredShaft attachmentPush-pull adapterShaft diameter1.5000 inStandoff housingNoSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTake-up frame sizeLD-20,TS-250TypePillow block 2-Bolt
| Application | Air handling |
| Base to center height | 2.1300 in, 54.102 mm |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt to bolt max | 5.8800 in, 149.352 mm |
| Bolt to bolt min | 5.1800 in, 131.572 mm |
| Bore | 1 1/2 in |
| Bore length | 1.8400 in, 46.736 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing | Cast iron |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Cast iron |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Two-bolt pillow block |
| I.D. | 1 1/2 |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Grip tight |
| Lubrication type | Grease |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | Low torque labyrinth seal |
| Seal type | Labyrinth |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Push-pull adapter |
| Shaft diameter | 1.5000 in |
| Standoff housing | No |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Take-up frame size | LD-20,TS-250 |
| Type | Pillow block 2-Bolt |