Ability to RelubricateYesBearing Insert FinishBlack Oxide Inner RingBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeStandard DutyBolt Size (in)7/16Bolt Spacing (in)3.25Bore Diameter (mm)30Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerDynamic Load Rating (lb)4381End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.53Grease Fitting Thread Size1/4-28Height4.56HousingFlange, Four BoltHousing Backside Inner Diameter2.88Housing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing StyleFlange BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)1.594Insert5206CLength4.5Length Through Bore (in)1.5LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)5450Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOperating Temperature Range (F)-20 to 220Outer Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)1.563Overall Length (in)4.25Overall Width (in)4.25Pilot ConfigurationNo PilotRadial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealSingle Lip Contact SealSetscrew Torque (in-lbs)85Shaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-13Static Load Rating (lb)2567Vibration Frequency Fundamental Train0.007Vibration Frequency Inner Ring Defect0.091Vibration Frequency Outer Ring Defect0.06Vibration Frequency Roller Spin0.039Width1.69
| 54 mm Outer Diameter | 2.134 in |
| 54.2 mm Overall width | 0.315 in |
| 8 mm Series | 710300 Shaft Size:1.378 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Helix type | Counter-Clockwise-Spiral Lip Design Housing bore:2.126 in |
| Helix Type | Counter-Clockwise-Spiral Lip Design |
| Housing Bore | 2.126 in 54 mm |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Fluoro-Elastomer |
| Outer Diameter | 2.134 in 54.2 mm |
| Overall Width | 0.315 in 8 mm |
| Seal Type | 32 |
| Series | 710300 |
| Shaft Size | 1.378 in 35 mm |