Ability to RelubricateYesBearing Insert FinishBlack OxideBearing Insert Material52100 Bearing SteelBearing TypeMedium DutyBolt Circle (in)5.375Bolt Size (in)7/16Bolt Size (mm)M14Bore Diameter (mm)50Bore ShapeStraightCage MaterialPPS - Polyphenylene SulfideCage TypeLand Riding RetainerDynamic Load Rating (lb)9752End CapNoFixed vs. ExpansionFixedFoot Height (in)0.44Grease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight2.44HousingFlange, PilotedHousing CoatingPowder CoatedHousing ColorBlackHousing ConstructionOne PieceHousing MaterialCast IronHousing OD (in)6.38Housing StyleFlange BlockInner Race Heat Treat MethodZone-HardenedInner Ring OD (in)2.719Insert5310Length6.75Length Through Bore (in)2.188LubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseMax Operating Temperature (F)220Maximum Speed (RPM)3250Misalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyOuter Ring Land ProfileStandardOverall Height (in)2.19Overall Length (in)6.38Overall Width (in)6.38Pilot ConfigurationPIlotedPilot Depth (in)0.625Pilot Diameter (in)4.5Radial ClearanceStandardRolling elementBall BearingSealFelt Labyrinth SealShaft Locking TypeSet ScrewSize Code2-23Static Load Rating (lb)6601Width6.5
| 68 mm Outer Diameter | 2.694 in |
| 68.43 mm Overall width | 0.315 in |
| 8 mm Series | 710100 Shaft Size:2.047 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Helix type | Clockwise-Spiral Lip Design Housing bore:2.677 in |
| Helix Type | Clockwise-Spiral Lip Design |
| Housing Bore | 2.677 in 68 mm |
| Inch/Metric | METRIC |
| Material | Silicone |
| Outer Diameter | 2.694 in 68.43 mm |
| Overall Width | 0.315 in 8 mm |
| Seal Type | 32 |
| Series | 710100 |
| Shaft Size | 2.047 in 52 mm |