ApplicationGeneral PurposeBall bearing series204 seriesBearing typeBall, ballBolt circle2.8100 in, 71.374 mmBolt Diameter0.3438 inBore3/4 inBore length1.0600 in, 26.924 mmDutyStandard DutyExpansionNoExpansion capabilityNon-expansion (fixed)GreasableYesHigh tempNoHousing constructionSolidHousing materialStamped SteelHousing optionCast ironHousing typeThree-Bolt FlangeInsert materialSteelInsert optionBearing steelInsert typeBall BearingLockingSet screwLubrication typeGreaseMax Speed5000 rpmRelubricationYesSeal optionDualGuard seals with flingersSensor readyAdapter requiredShaft attachmentSetscrewShaft diameter0.7500 inStandoff housingNoStatic load capacity1482 lbf, 6592.264 NSuitable for high temperatureNoSuitable for washdownNoTypeStamped Steel 3 Bolt Flange
| Application | General Purpose |
| Ball bearing series | 204 series |
| Bearing type | Ball, ball |
| Bolt circle | 2.8100 in, 71.374 mm |
| Bolt Diameter | 0.3438 in |
| Bore | 3/4 in |
| Bore length | 1.0600 in, 26.924 mm |
| Duty | Standard Duty |
| Expansion | No |
| Expansion capability | Non-expansion (fixed) |
| Greasable | Yes |
| High temp | No |
| Housing construction | Solid |
| Housing material | Stamped Steel |
| Housing option | Cast iron |
| Housing type | Three-Bolt Flange |
| Insert material | Steel |
| Insert option | Bearing steel |
| Insert type | Ball Bearing |
| Locking | Set screw |
| Lubrication type | Grease |
| Max Speed | 5000 rpm |
| Relubrication | Yes |
| Seal option | DualGuard seals with flingers |
| Sensor ready | Adapter required |
| Shaft attachment | Setscrew |
| Shaft diameter | 0.7500 in |
| Standoff housing | No |
| Static load capacity | 1482 lbf, 6592.264 N |
| Suitable for high temperature | No |
| Suitable for washdown | No |
| Type | Stamped Steel 3 Bolt Flange |