A OptionAX No A OptionAdaptation AX Standard Cable EntriesAdaptation BX No adaptationB OptionBX No B OptionBrake - Safe StopB Brake chopperC Option SoftwareXX No software optionC0 Option MCOCX No C0 optionC1 OptionX No C1 optionCalculated Gross Weight [kg]34.69Calculated Net Weight [kg]33.34Coating PCBX Not coated PCBContinuous Current (HO) [A]65Continuous Current (NO) [A]80D OptionDX No D optionDepth [mm]333, 0Depth with Option A/B [mm]333, 0EAN5702427557321EnclosureE20 (E20) IP20 ChassisFrame SizeC3Gross weight34.69 kgHeight [mm]550, 0Intermittent Current (HO) [A]97.5Intermittent Current (NO) [A]88kVA50.6LCPG Graphicaloc. Cont. PanelMains OptionX No Mains OptionMains Voltage5 380 - 500 VACModelcode01FC-302P37KT5E20H2BGXModelcode02XXXSXXXXAXBXCXXXXDXNet weight33.34 kgPhaseT Three phasePower 110% (NO) [KW]45Power 150% (HO) [KW]37Power Loss HO [W]697Power Loss NO [W]843Power RatingP37K (P37K) 37 KW / 50 HPProduct GroupFC- VLT AutomationDrive FC-Product View (Switch)GLBL Global (Standard)RFI FilterH2 RFI FilterSeries302 302Software Language PackX Standardanguage PackSoftware ReleaseSXXXatest release std. SW.Volume0Width w/ no C options [mm]308, 0
| A Option | AX No A Option |
| Adaptation A | X Standard Cable Entries |
| Adaptation B | X No adaptation |
| B Option | BX No B Option |
| Brake - Safe Stop | B Brake chopper |
| C Option Software | XX No software option |
| C0 Option MCO | CX No C0 option |
| C1 Option | X No C1 option |
| Calculated Gross Weight [kg] | 34.69 |
| Calculated Net Weight [kg] | 33.34 |
| Coating PCB | X Not coated PCB |
| Continuous Current (HO) [A] | 65 |
| Continuous Current (NO) [A] | 80 |
| D Option | DX No D option |
| Depth [mm] | 333, 0 |
| Depth with Option A/B [mm] | 333, 0 |
| EAN | 5702427557321 |
| Enclosure | E20 (E20) IP20 Chassis |
| Frame Size | C3 |
| Gross weight | 34.69 kg |
| Height [mm] | 550, 0 |
| Intermittent Current (HO) [A] | 97.5 |
| Intermittent Current (NO) [A] | 88 |
| kVA | 50.6 |
| LCP | G Graphicaloc. Cont. Panel |
| Mains Option | X No Mains Option |
| Mains Voltage | 5 380 - 500 VAC |
| Modelcode01 | FC-302P37KT5E20H2BGX |
| Modelcode02 | XXXSXXXXAXBXCXXXXDX |
| Net weight | 33.34 kg |
| Phase | T Three phase |
| Power 110% (NO) [KW] | 45 |
| Power 150% (HO) [KW] | 37 |
| Power Loss HO [W] | 697 |
| Power Loss NO [W] | 843 |
| Power Rating | P37K (P37K) 37 KW / 50 HP |
| Product Group | FC- VLT AutomationDrive FC- |
| Product View (Switch) | GLBL Global (Standard) |
| RFI Filter | H2 RFI Filter |
| Series | 302 302 |
| Software Language Pack | X Standardanguage Pack |
| Software Release | SXXXatest release std. SW. |
| Volume | 0 |
| Width w/ no C options [mm] | 308, 0 |