ApplicationBlending, FinishingDiameter2"GradeA24MMaterialFerrous metals and StainlessRPM30000
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel and Cast Iron |
| Cutting Depth | 3-5/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.1935 in |
| Drill Size - Wire | #10 |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 3-5/8 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 120 |
| Shank Size | 0.1935 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120 |
| Surface Condition | Steam Oxide |
| Tool Size | #10 |
| Type | General Purpose |