United Abrasives SAIT 50103 Specialty Fiber Disc Silicon Carbide-Blue Line Premium Packaging (Diameter 7" Arbor 7/8" Grit 50 Typ
- Write a review
$3.31
ApplicationBlending, GrindingArbor7/8"Diameter7"Grit50RPM8500
Specifications
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Copper, Plastic and Non-Ferrous Metals |
| Cutting Depth | 1-1/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.0469 in |
| Drill Size - Fraction | 3/64 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 1-1/8 in |
| Flute Type | Fast Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 120B |
| Shank Size | 3/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120B |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 3/64" |
| Type | High Helix |
50103
