ApplicationBlending, GrindingArbor7/8"Diameter9-1/8"Grit36MaterialFerrous and non-ferrous metals and WoodRPM6600
| Applicable Materials | Alloy Steel, Stainless Steel, Titanium and Tool Steel |
| Cutting Depth | 5XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | M42 HSS-Co 8% |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.625 in |
| Drill Size - Fraction | 5/8 in |
| Finish | Straw Oxide |
| Flute Length | 5-3/16 in |
| Flute Type | Right Spiral |
| Material | HSS-CO 8% (M42) |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 7-1/8 in |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |
| Series | 550 |
| Shank Size | 5/8 in Dia x 1-15/16 in L |
| Shank Type | Straight |
| Style | 550 |
| Surface Condition | Straw |
| Through Coolant (Yes/No) | No |
| Tool Size | 5/8" |
| Type | Heavy Duty |