ApplicationCuttingDiameter4-1/2"RPM13300Thick Arbor.090" 5/8"
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel, Cast Iron and Non-Ferrous Materials |
| Cutting Depth | 3XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.4844 in |
| Drill Size - Fraction | 31/64 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 2-3/16 in |
| Flute Type | Right Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3-11/16 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 157 |
| Shank Size | 31/64 in Dia x 1-1/2 in L |
| Shank Type | Straight |
| Style | 157 |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 31/64" |
| Type | General Purpose |