ApplicationBlending, GrindingArbor5/8"-11Diameter5"Grit100MaterialFerrous and non-ferrous metals and WoodRPM12200
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Copper, Plastic and Non-Ferrous Metals |
| Cutting Depth | 4-3/4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.5 in |
| Drill Size - Fraction | 1/2 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 4-3/4 in |
| Flute Type | Fast Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 7-3/4 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 120B |
| Shank Size | 1/2 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120B |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 1/2" |
| Type | High Helix |