ApplicationFinishing, Surface PreparationDiameter5"Grit50MaterialFerrous and non-ferrous metals and Wood
| Auxiliary lip | Yes |
| Design | CRWHA1 |
| Housing bore diameter | 126.97 mm, 4.999 in |
| Maximum operating temperature | 150.0 °C, 302.0 °F |
| Maximum operating temperature (°F) | 150.0 °C, 302.0 |
| Minimum operating temperature | -40.0 °C, -40.0 °F |
| Minimum operating temperature (°F) | -40.0 °C, -40.0 |
| Permissible circumferential speed | 18.86 m/s |
| Rotational speed | 4080.0 r/min |
| Seal width | 11.13 mm, 0.438 in |
| Sealing lip material | Polyacrylate elastomer (ACM) |
| Shaft diameter | 88.9 mm, 3.5 in |
| Type of outside diameter | Metal-cased with sealant coating on the outside diameter |
| Unit system | Inch |