United Abrasives SAIT 50113 Specialty Fiber Disc Silicon Carbide-Blue Line Premium Packaging (Diameter 7" Arbor 7/8" Grit 400 Ty
- Write a review
$3.08
ApplicationBlending, GrindingArbor7/8"Diameter7"Grit400RPM8500
Specifications
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel, Plastic and Non-Ferrous Materials such as Aluminum and Copper |
| Cutting Depth | 3-7/16 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.2031 in |
| Drill Size - Fraction | 13/64 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 3-7/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 120B |
| Shank Size | 13/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120B |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 13/64" |
| Type | High Helix |
50113
