Cut TypeDouble CutEnd TypeFlatHead CoatingBrightHead Diameter7.94 mmHead MaterialSolid CarbideHead ShapeCylindrical - No End Cut (Shape SA)Industry SpecificationSA-2Length of Cut19.1 mmMaterialCarbideOverall Length63.5 mmSeries1845Shank Diameter6 mmStyle1845Surface ConditionBrightTool Size7.94mm x 19.1mmTypeMetric
| Cut Type | Double Cut |
| End Type | Flat |
| Head Coating | Bright |
| Head Diameter | 7.94 mm |
| Head Material | Solid Carbide |
| Head Shape | Cylindrical - No End Cut (Shape SA) |
| Industry Specification | SA-2 |
| Length of Cut | 19.1 mm |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 63.5 mm |
| Series | 1845 |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Style | 1845 |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 7.94mm x 19.1mm |
| Type | Metric |