ApplicationCuttingDiameter7"RPM8500Thick Arbor.090" 7/8"
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel, Cast Iron and Non-Ferrous Materials |
| Cutting Depth | 3XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.209 in |
| Drill Size - Wire | #4 |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 1-1/4 in |
| Flute Type | Right Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2-3/8 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 157 |
| Shank Size | 0.209 in Dia x 1.125 in L |
| Shank Type | Straight |
| Style | 157 |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | #4 |
| Type | General Purpose |