ApplicationBlending, GrindingArbor5/8"-11Diameter4-1/2"Grit24MaterialFerrous and non-ferrous metals and WoodRPM13300
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel, Plastic and Non-Ferrous Materials such as Aluminum and Copper |
| Cutting Depth | 4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.3125 in |
| Drill Size - Fraction | 5/16 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6-3/8 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 120B |
| Shank Size | 5/16 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120B |
| Surface Condition | Bright |
| Tool Size | 5/16" |
| Type | High Helix |