ApplicationBlending, GrindingArbor5/8"-11Diameter4-1/2"Grit36MaterialCarbon steel, cast iron and StainlessRPM13300
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel and Cast Iron |
| Cutting Depth | 2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.073 in |
| Drill Size - Wire | #49 |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 2 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Conventional |
| Series | 120 |
| Shank Size | 0.073 in |
| Shank Type | Straight |
| Style | 120 |
| Surface Condition | Steam Oxide |
| Tool Size | #49 |
| Type | General Purpose |