ApplicationFinishingDiameter5"Grit150MaterialFerrous metals and WoodPaintBody filler, paint, primers
| Bolt Clearance Depth | 49 mm |
| Drive End Width | 19 mm |
| Drive Size | 3/8 in |
| Finish | Black Oxide |
| Impact Rated | Yes |
| Material | Chrome Molybdenum Alloy Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Points | 12 |
| Opening Depth | 18 mm |
| Overall Length | 63 mm |
| Socket End Width | 17.1 mm |
| Socket Size | 7/16 in |
| Type | Deep Length Socket |