ApplicationBlending, GrindingArbor7/8"Diameter5"Grit100MaterialFerrous metals and StainlessRPM12200
| Ball Diameter (D) | 0.281 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 12.00 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 6.00 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.072 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Thread Type | UNC |
| Threads per Inch | 13 |
| Type | Ball Plunger |