ApplicationCuttingDiameter5"RPM12200Thick Arbor.090" 5/8"
| Applicable Materials | Alloy Steel, Carbon Steel and Cast Iron |
| Cutting Depth | 3XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.6562 in |
| Drill Size - Fraction | 21/32 in |
| Finish | Black Steam Oxide |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Flute Type | Right Spiral |
| Material | HSS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4-1/2 in |
| Point Angle | 118 deg |
| Point Type | Radial |
| Series | 157 |
| Shank Size | 21/32 in Dia x 1-5/8 in L |
| Shank Type | Straight |
| Style | 157 |
| Surface Condition | Steam Oxide |
| Tool Size | 21/32" |
| Type | General Purpose |